هدف تاریخ سریال تاریخی سریالی محدودیت

هدف: تاریخ سریال تاریخی سریالی محدودیت تلویزیون فریدون جیرانی اخبار فرهنگی و هنری

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری فریدون جیرانی جهت «شهرزاد» چه نوشت؟

فریدون جیرانی اعتقاد است که در سریال «شهرزاد» علاقه بر بستر تاریخ مطرح می‌شود و قرار است تاریخ بهانه‌ای باشد تا علاقه جلوه کند.

فریدون جیرانی جهت «شهرزاد» چه نوشت؟

فریدون جیرانی جهت «شهرزاد» چه نوشت؟

عبارات مهم : تاریخ

فریدون جیرانی اعتقاد است که در سریال «شهرزاد» علاقه بر بستر تاریخ مطرح می شود و قرار است تاریخ بهانه ای باشد تا علاقه جلوه کند.

به گزارش خبرآنلاین٬ فریدون جیرانی در یادداشتی در هفته نامه اینترنتی «شهرزاد» راجع به شاخصه های این مجموعه نوشت.

فریدون جیرانی جهت «شهرزاد» چه نوشت؟

یادداشت او به این شرح است:

««شهرزاد» علاقه و سیاست را درهم آمیخت

فریدون جیرانی اعتقاد است که در سریال «شهرزاد» علاقه بر بستر تاریخ مطرح می‌شود و قرار است تاریخ بهانه‌ای باشد تا علاقه جلوه کند.

سریال «شهرزاد» در مقطع زمانی ساخته شد که سریال های تلویزیون دچار پرسشها فکری و ذهنی شده است بودند و به علت فشارهایی که بر تلویزیون اعمال می شد و حساسیت های بیش از حد، درام های تلویزیون التهاب و جذابیتی نداشتند تا بتوانند ارتباطی که سال های قبل با مخاطب داشتند را مجددا بدست آورند؛ به خاص اینکه تلویزیون از یک مقطع زمانی به بعد محبوبیت قبلی را از دست داد و مانند سابق نفوذ و بیننده نداشت. از دست دادن بیننده و موقعیت به یک شرایط سیاسی، فرهنگی و اجتماعی ربط داشت و احساس شد که جامعه باید در جای دیگری به آن بپردازند.

البته سریال «قلب یخی» به کارگردانی محمدحسین لطیفی که در دو فصل اول و دوم عرضه شد باب تازه سریال سازی در شبکه نمایش خانگی را باز کرد و چون در این مدیوم محدودیت کمتری نسبت به تلویزیون بود، موجب شد مردم متوجه سریال هایی شوند که در شبکه نمایش خانگی ساخته می شود.

به جرات می توان گفت «شهرزاد» تحول ایجاد کرد؛ تحولی غیرقابل انکار. لیکن عنوان علاقه را با مضمون سیاسی درآمیخت و مقطع تاریخی را گزینش کرد و به اتفاق نوشته بسیار منسجم و درست، گزینش بازیگرانی که سرجای خودشان قرار گرفتند و آخر کارگردانی پخته و دقیق، موجب شد تا «شهرزاد» تبدیل به یک پدیده شود. اینکه گفته می شود پدیده یعنی فرا تر از یک سریال. یعنی تبدیل جریانی که حتی در اینترنت هم توانست بینندگان زیادی را به خود جذب کند و تا به امروز سریالی مانند «شهرزاد» نداشتیم که تا این اندازه ایرانیان داخل و خارج کشور را به خود مشغول کند که داستان عشقی را با روایت تاریخی بیان کند.

فریدون جیرانی جهت «شهرزاد» چه نوشت؟

«شهرزاد» در سریال سازی جایگاهی دارد که اگر تاریخ بخواهد سریال ها را بررسی و تاریخ نویسان بخواهند به پدیده های نمایشی که مقاطعی توانستند اثرگذار باشند، بپردازد به طور قطع «شهرزاد» جایگاه رفیعی دارد. حسن فتحی کارش را با سریال سازی شروع کرده و زیاد از اینکه در فیلمسازی به عنوان فیلمساز در سینما آشنا شده است باشد، به عنوان سریال ساز موفق آشنا شده است هست. سریال باعشق «شب دهم» توانست تبدیل به یک سریال تاثیرگذار شود، «مدار صفر درجه» و سریال تاثیرگذار «میوه ممنوعه» هم به تلویزیون رونق بخشیدند و همه در مقاطعی ساخته شدند که تلویزیون اجازه داده بود درام ها وارد فضای ملتهبی شوند و آن فضاهای ملتهب را به تصویر بکشند. فیلم های سینمایی «کیفر» و «پستچی سه بار در نمی زند» از جانب منتقدان مورد تایید قرار داده شد تا آنجا که می توان گفت فتحی در فیلمسازی ناموفق نبوده است و فیلم هایش هم موثر و تاثیرگذار بودند ولی زیاد به عنوان سریال ساز معروف هست؛ همانطور که میرباقری هم در سریال سازی مطرح هست. در «شهرزاد» مجموعه خوبی در کنار هم قرار گرفتند و به فتحی امکان تولید سریال موفقی بنام «شهرزاد» را دادند. در این سریال علاقه بر بستر تاریخ مطرح می شود و قرار است تاریخ بهانه ای باشد تا علاقه جلوه کند و به علاقه زیاد پرداخته شود آیا که وقت حال محدودیت هایی ایجاد می کند و بستر تاریخی این محدودیت ها را کمتر.»

واژه های کلیدی: تاریخ | سریال | تاریخی | سریالی | محدودیت | تلویزیون | فریدون جیرانی | اخبار فرهنگی و هنری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs